Europejski Rok Umiejętności 2023

4 października 2023 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyły się panele, prezentacje i warsztaty przybliżające europejskie podejście do mikropoświadczeń pt. „Erasmus+ a mikropoświadczenia”. Nasz Uniwersytet reprezentowali: Prodziekan ds. studenckich dr Olga Bińczyk, dr hab. prof. UJD Arkadiusz Marzec, mgr Sylwia Stachurska-Ćwiek Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Kształcenia Ustawicznego UJD oraz dr Rafał Głębocki.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu Erasmus+ i wpisuje się w inicjatywę europejskich igrzysk umiejętności zawodowych EuroSkills 2023.

Program konferencji obejmował panele z udziałem reprezentantów wiodących uczelni oraz praktyczne warsztaty z udziałem ekspertów Biura Kształcenia Zawodowego, Europass & Euroguidance i EVET oraz Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

W panelu dyskusyjnym zatytułowanym ,,Mikropoświadczenia szansą dla uczelni i przedsiębiorstw. Wyzwania i korzyści”
brało udziałów 5 przedstawicieli tj.: prof. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, Prorektor ds. Nauki i Kształcenia Akademii WSB; dr Ewa Wójcik, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach; prof. dr hab. inż. Beata Orlińska, Koordynatora ds. planów i programów studiów, Politechnika Śląska; Rafał Kunaszyk, Wiceprezes Zarządu, Eurokreator T&C Sp. z o. o., Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych oraz Sylwia Stachurska-Ćwiek, Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

Jak zaznaczyła Sylwia Stachurska-Ćwiek, mikropoświadczenia to ważny temat z punktu widzenia rozwoju uczelni, gdyż dzięki nim będzie można potwierdzać indywidualne wyniki w nauce, pochodzące z krótkich doświadczeń edukacyjnych, kursów lub szkoleń. Ponadto, micro-credentials w sposób elastyczny i ukierunkowany pomagają w poszerzaniu wiedzy, umiejętności i kompetencji potrzebnych do rozwoju osobistego i zawodowego.

Spotkanie miało na celu przybliżyć aspekt teoretyczny, praktyczny i promocję zagadnienia.

Opr. Mgr Sylwia Stachurska-Ćwiek

Zdj. Dr Rafał Głębocki