Projekt: zdrowym żyć i aktywnym być


Deklaracja uczestnictwa w projekcie

Projekt: Uniwersytet Otwarty – „Zdrowym żyć i aktywnym być”. Finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Edukacji w ramach Społecznej Odpowiedzialność Nauki, w wysokości: 153 115 zł. Całkowity koszt projektu to 172 744,54 zł.
Jednostka organizacyjna realizująca zadanie: Uniwersyteckie Centrum Kształcenia Ustawicznego przy współpracy z Collegium Medicum im. dra W. Biegańskiego Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Współorganizatorem projektu jest Instytut Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu w Żylinie (Słowacja).
Okres realizacji – 24 miesiące (w latach: 2022 – 2024).

Celem projektu jest aktywizacja seniorów. Program ,,Zdrowo żyć i aktywnym być" obejmuje wykłady i warsztaty o zdrowiu i urodzie dla seniorów. Działania polegają na przeprowadzeniu wykładów i warsztatów dla 240 seniorów (192 z Polski oraz 48 ze Słowacji) z szeroko rozumianej dietetyki i kosmetologii skóry dojrzałej. Prowadzący przybliżają tematykę pielęgnacji skóry dojrzałej. Podczas warsztatów pokazywane są i przeprowadzane zabiegi dedykowane dla skóry dojrzalej, które uczestnicy będą mogli wykonać następnie samodzielnie w domach. W ramach zajęć z obszaru dietetyki poruszane są tematy z zakresu prawidłowo żywienia seniora połączone z zajęciami praktycznymi z zakresu przygotowania potraw. Nieodłącznym elementem utrzymania zdrowego trybu życia jest samopoczucie psychiczne. Pandemia bardzo negatywnie wpłynęła na zdrowie, pogłębiła stany depresyjne i lękowe. Osoby starsze są szczególną grupą narażoną na szybszy proces starzenia. Działania podejmowane w projekcie mają wpłynąć na odbudowanie kontaktów społecznych oraz zminimalizowanie poczucia lęku o swoje zdrowie poprzez wprowadzenie dobrych praktyk. Zdobyta wiedza oraz umiejętności praktyczne mają na celu podniesienie jakości życia seniora.

W mediach o projekcie "Zdrowo żyć i aktywnym być"

https://www.radiojura.pl/zdrowym-byc-czyli-propozycja-dla-seniorow-od-12-listopada-ruszaja-warsztaty.html

Piszą o nas - rozmowa z dr Magdaleną Mygą-Nowak, prof. UJD

https://zycieczestochowy.pl/rusza-projekt-dla-seniorow-zdrowym-zyc-i-aktywnym-byc-rozmawiamy-o-nim-z-dr-magdalena-myga-nowak/?fbclid=IwAR3nQljf8JdHPyJrjLJxoOZWOUB8atGVHHFbolJECIfpzCeK2NFzEgzlnhA

Informacja o zajęciach dla seniorów na Uniwersytecie w Żylinie.


15.05.2024 

Tuż przed weekendem majowym rozpoczęły się zajęcia w ramach międzynarodowego projektu „Zdrowo żyć i aktywnym być” na Uniwersytecie w Żylinie. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie reprezentowały: Sylwia Stachurska-Ćwiek – dyrektor UCKU oraz Aleksandra Kozak – główny specjalista UCKU, a partnerem z Uniwersytetu Żylińskiego ze strony słowackiej: Lucia Hrebeňárová - dyrektor Instytutu Kształcenia Ustawicznego oraz Jana Sňahničanová – koordynatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Uniwersytecie w Żylinie.

Na warsztatach praktycznych uczestnicy pogłębili swoją wiedzę na tematy takie jak pierwsza pomoc, serce i krew w wieku starszym, kości i mięśnie, leki, hormony, skóra i inne aktualne tematy przydatne dla osób starszych, którzy chcą żyć zdrowo i aktywnie.

A już w najbliższy weekend 17-18 maja 2024 seniorów ze Słowacji na zajęcia zapraszają pracownicy naszego Uniwersytetu z Collegium Medicum im. dra W. Biegańskiego: dr Magdalena Myga-Nowak, prof. UJD, mgr Ewa Starczewska, mgr Agnieszka Surgiel-Gemza, mgr Anna Ślusarek, ze strony naszych partnerów: Ľubica Mindeková i Kristína Chaparro – koordynatorki Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Uniwersytecie w Żylinie.

Tłumaczeniem zajęć na język słowacki, tak jak w minionym roku, zajmie się pani Katarzyna Biel.

W tym samym czasie w sobotę 18 maja 2024r., spotkają się także polscy uczestnicy projektu „Zdrowo żyć i aktywnym być” na drugim cyklu zajęć w ramach IV edycji wydarzenia.

Opr. Irena Kozerska

Zdj. Sylwia Stachurska-Ćwiek, Aleksandra Kozak

20.04.2024

Inauguracja czwartego cyklu projektu Uniwersytet Otwarty – Zdrowo żyć i aktywnym być

Uniwersyteckie Centrum Kształcenia Ustawicznego we współpracy z Collegium Medicum im. dra Władysława Biegańskiego od września 2022 roku cyklicznie zapraszało seniorów do udziału w projekcie „Uniwersytet Otwarty – Zdrowo żyć i aktywnym być”. Za nami już trzy cykle spotkań w murach UJD oraz jeden cykl za granicą – w Uniwersytecie w Żylinie (Słowacja).

Dziś, w sobotę 20 kwietnia 2024 r., o 9:00 zainaugurowano ostatnią, czwartą, edycję projektu w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Spotkanie rozpoczęło się od powitania zebranych przez dyrektor UCKU mgr Sylwię Stachurską-Ćwiek, która przedstawiła uczestnikom założenia projektu przygotowanego z myślą o nich. Na wydarzeniu władze uczelni reprezentowała prorektor ds. studenckich dr hab. Joanna Warońska-Gęsiarz, prof. UJD. Prorektor przywitała uczestników projektu oraz zachęciła ich do korzystania z wydarzeń kulturalnych i naukowych naszej uczelni organizowanych na rzecz społeczeństwa, w tym szczególnie dla seniorów.

Z ramienia Collegium Medicum im. dra Władysława Biegańskiego z uczestnikami projektu spotkała się prodziekan ds. studencko-dydaktycznych dr Magdalena Myga-Nowak, prof. UJD, która wygłosiła wykład inauguracyjny na temat tego czy kosmetyki mogą być niebezpieczne.

Następnie, zgodnie z harmonogramem, seniorki i seniorzy wysłuchali wykładu lek. Kamili Ślęzak-Januszko na temat chorób zwyrodnieniowych stawów.

Po zajęciach wykładowych uczestnicy projektu w mniejszych grupach wzięli udział w zajęciach warsztatowych dotyczących zdrowego żywienia, dbałości o skórę dojrzałą.

Przypomnijmy, że zajęcia w ramach projektu przeznaczone są dla osób, które ukończyły 60-ty rok życia i są dla nich bezpłatne. Kolejne spotkania zaplanowano na soboty: 18.05.2024r., 25.05.2024r. oraz 15.06.2024r. w murach Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, a 26-27 kwietnia 2024r. oraz 17-18 maja 2024r. odbywać się będą edycje zagraniczne dla seniorów ze Słowacji w Uniwersytecie w Żylinie.

Część wykładów zrealizowanych w ramach projektu mogą Państwo obejrzeć tutaj. 

Zdj. Aleksandra Kozak (UCKU)

19.04.2024r. 

plan zajęć Żylina (II edycja)

05.03.2024r.

Serdecznie zapraszamy seniorów do uczestnictwa w BEZPŁATNYCH zajęciach w ramach projektu "Uniwersytet Otwarty - Zdrowo żyć i aktywnym być". Uniwersyteckie Centrum Kształcenia Ustawicznego wraz z Collegium Medicum im dr. W. Biegańskiego zaprasza na zajęcia dotyczące obszarów takich jak: zdrowe żywienie, manicure, pielęgnacja skóry dojrzałej, pierwsza pomoc.

Czwarta edycja, to już ostatni cykl projektu, który cieszy się ogromnym powodzeniem wśród osób, które ukończyły 60-ty rok życia. Zajęcia zostały zaplanowane na cztery wiosenne soboty: 20 kwietnia, 18 maja, 25 maja, 15 czerwca 2024r.

Osoby chętne zapraszamy do kontaktu z Uniwersyteckim Centrum Kształcenia Ustawicznego tel.: 34 3783 119; 34 3783 120; 34 3783 143 lub mailowego: ucku@ujd.edu.pl

Można także odwiedzić nas osobiście: ul. Zbierskiego 2/4, pok. 3.09.

Zapraszamy!

21.10.2023r. 

W sobotni poranek, 21 października 2023 roku, zainaugurowaliśmy kolejną, już III edycję projektu „Uniwersytet Otwarty – Zdrowo żyć i aktywnym być” przeznaczonego dla osób, które ukończyły 60-ty rok życia.
Uczestników powitały mgr Sylwia Stachurska-Ćwiek – Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz dr Magdalena Myga-Nowak, prof. UJD – Prodziekan ds. studencko-dydaktycznych Collegium Medicum im. dra W. Biegańskiego UJD. Następnie zaprosiły zgromadzonych na wykład inauguracyjny. Tego dnia wszyscy seniorzy uczestniczący w projekcie wysłuchali wykładu na temat kości i mięśni, który wygłosiła lek. med. Kamila Ślęzak-Januszko – wykładowca Collegium Medicum im. dra W. Biegańskiego UJD. Kolejno odbyły się zajęcia w grupach dotyczące tematów: pierwszej pomocy z mgr Dorotą Goleniowską, pielęgnacji skóry dojrzałej z mgr Agnieszką Surgiel-Gemzą, manicure z mgr Anną Ślusarek oraz zdrowego żywienia z mgr Karoliną Górnik-Horn.
Uczestnicy wydarzenia potwierdzali, że zarówno wykłady, jak i zajęcia spełniają ich oczekiwania.
Zapraszamy na czwartą, ostatnią, edycję projektu „Zdrowo żyć i aktywnym być”, która zaplanowana została na pierwsze półrocze 2024 roku. Osoby chętne zachęcamy do kontaktu z Uniwersyteckim Centrum Kształcenia Ustawicznego, tel.: 34 3783 119; 34 3783 120, 34 3783 143 lub kontakt e-mail: ucku@ujd.edu.pl.
Zdj. mgr Aleksandra Kozak (UCKU)
Opr. mgr Irena Kozerska (UCKU) 

17.10.2023r. 

Informujemy, że zwolniło się kilka miejsc dla osób chętnych, które ukończyły 60-ty rok życia, do udziału w III edycji projektu "Zdrowo żyć - aktywnym być. Zajęcia w ramach III cyklu projektu zostały zaplanowane na cztery soboty: 21 października, 4 listopada, 18 listopada oraz 2 grudnia 2023 r.

Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu z UCKU tel.: 34 3783 119; 34 3783 120, 34 3783 143 lub mail: ucku@ujd.edu.pl

11.10.2023r. 

Informujemy, że rekrutacja na III cykl projektu "Zdrowo żyć - aktywnym być" została już zamknięta - zgłosiła się wystarczająca ilość osób. Wszystkich Państwa chętnych zapraszamy do rekrutacji na IV (ostatni) cykl projektu, który zaplanowany został na wiosnę 2024 roku.

09.10.2023r.

Relacje z wykładów i zajęć w ramach projektu "Zdrowo żyć - aktywnym być" możecie Państwo zobaczyć na stronie internetowej:

https://www.youtube.com/@UCKUUJD

Przypominamy, że zostało kilka miejsc na III edycję projektu "Zdrowo żyć - aktywnym być". Zajęcia zostały zaplanowane na cztery soboty: 21 października, 4 listopada, 18 listopada oraz 2 grudnia 2023 r. 

Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu z UCKU tel.: 34 3783 119; 34 3783 120, 34 3783 143 lub mail: ucku@ujd.edu.pl

Zapraszamy! 

04.10.2023r. 

W dniach 29-30.09.2023 r w ramach międzynarodowego projektu” Zdrowo żyć aktywnym być”, którego organizatorem jest Uniwersyteckie Centrum Kształcenia Ustawicznego, kadra akademicka Zakładu Kosmetologii i Biologii Medycznej przeprowadziła zajęcia dla słowackich Seniorów.

Magister Ewa Starczewska pokazała najnowsze trendy w makijażu dziennym i wieczorowym. Seniorki pod czujnym okiem Pani Magister poznały techniki wykonywania profesjonalnego makijażu.

Sobotni dzień Seniorki spędziły z mgr Agnieszką Surgiel-Gemza, mgr Anną Ślusarek oraz dr Magdaleną Myga-Nowak. Magister Agnieszka Surgiel –Gemza poprowadziła zajęcia z zakresu właściwej pielęgnacji skóry dojrzałej. Seniorki miały możliwość nie tylko poznania, ale też wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Natomiast mgr Anna Ślusarek zajęła się pielęgnacją skóry dłoni i paznokci. Pani Doktor natomiast rozmawiała z Seniorkami o jakości surowców kosmetycznych, składzie i bezpieczeństwie stosowania kosmetyków.

Po zajęciach odbyło się spotkanie podsumowujące zajęcia oraz uroczystość wręczenia certyfikatów oraz drobnych pamiątkowych podarunków, w których uczestniczyły też: Pani dyrektor Instytutu Kształcenia Ustawicznego na Uniwersytecie w Żylinie Lucia Hrebeňároveá, Ľubica Mindeková i Jana Sňahničanová – koordynatorki Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Uniwersytecie w Żylinie. Było to wyjątkowo wzruszające spotkanie, a piękne podziękowania ze strony Seniorek zostaną na zawsze w naszych sercach.

Serdecznie dziękujemy Pani Kasi Biel za profesjonalne tłumaczenie zajęć na język słowacki.

Zdj. dr Magdalena Myga-Nowak, prof. UJD

Opr. dr Magdalena Myga-Nowak, prof. UJD

28.09.2023r.

W minionym tygodniu rozpoczęły się zajęcia w ramach międzynarodowego projektu „Zdrowo żyć i aktywnym być” na Uniwersytecie w Żylinie. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie reprezentowały: Sylwia Stachurska-Ćwiek – dyrektor UCKU oraz Aleksandra Kozak – główny specjalista UCKU, a partnerem z Uniwersytetu Żylińskiego ze strony słowackiej: Lucia Hrebeňárová - dyrektor Instytutu Kształcenia Ustawicznego na https://www.facebook.com/u3vzilina/posts/pfbid02cpjKDqpJAR1fRYo9mTkvaFdgBZDqrcNf8KpDQ1oxiGebS2oWkRwggr2mDa1fskqwl

Przypominamy, że zostało jeszcze ostatnie miejsca dla osób, które ukończyły 60-ty rok życia w ramach III edycji projektu na naszym Uniwersytecie. Zajęcia będą odbywały się w soboty: 21 października, 4 listopada, 18 listopada, 2 grudnia 2023 roku. Zapraszamy do kontaktu: ucku@ujd.edu.pl lub pod nr tel.: 343783120.

Zapraszamy!

Zdj. Sylwia Stachurska-Ćwiek, Aleksandra Kozak

plan zajęć Żylina

30.06.2023r. 

Z dbałością o seniorów: „Zdrowo żyć – aktywnym być” – zakończenie II cyklu projektu

Czerwiec to miesiąc kończenia wielu aktywności zaplanowanych na Uniwersytecie na bieżący rok akademicki. Jedną z ważniejszych w roku 2022/2023 w Uniwersyteckim Centrum Kształcenia Ustawicznego była realizacja projektu “Uniwersytet otwarty - zdrowo żyć i aktywnym być”. W czerwcu odbyło się ostatnie spotkanie w ramach drugiego cyklu tego przedsięwzięcia. Przypomnijmy, że projekt zorganizowany przez Uniwersyteckie Centrum Kształcenia Ustawicznego wraz z Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego cieszy się ogromnym zainteresowaniem osób, które ukończyły 60-ty rok życia.

Dziękujemy za owocną współpracę wszystkim prowadzącym z Collegium Medicum UJD oraz Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych, a w szczególności: prof. dr hab. Danucie Kołożyn-Krajewskiej, dr Magdalenie Mydze-Nowak, prof. UJD oraz lek med. Kamili Ślęzak-Januszko, dr Beacie Mikucie, mgr Dorocie Goleniewskiej, mgr Dorocie Bojanek-Mazur, mgr Karolinie Górnik-Horn, mgr Annie Radler, mgr Annie Ślusarek, mgr Agnieszce Surgiel-Gemzie.

Seniorów chętnych do udziału w trzeciej edycji programu zapraszamy do kontaktu z UCKU – mail: ucku@ujd.edu.pl lub tel. 343783120. Zajęcia zostały zaplanowane na cztery soboty: 21 października, 4 i 18 listopada oraz 2 grudnia 2023 roku. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Należy złożyć wypełnioną deklarację, która znajduje się na górze strony.

fot. mgr Aleksandra Kozak (UCKU)

oprac. mgr I. Kozerska (UCKU)

19.06.2023r. 

17 czerwca 2023 roku, odbyły się ostatnie zaplanowane zajęcia w ramach II edycji projektu „Zdrowo żyć i aktywnym być”. Uczestniczki wzięły udział w zaplanowanych warsztatach dotyczących pielęgnacji skóry dojrzałej, pielęgnacji dłoni oraz pierwszej pomocy. Lek. med. Kamili Ślęzak-Januszko wygłosiła czwarty w tym cyklu wykład dotyczący hormonów, leków, witamin i kosmetyków. Całe wydarzenie zamykał wykład dotyczący zdrowego żywienia, który wygłosiła prof. dr hab. Danuta Kołożyn-Krajewska. Uczestniczki bawiły się świetnie i miały nadzieję na uczestnictwo w tego typu wydarzeniach w kolejnych latach akademickich na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie.

Zdj. mgr Aleksandra Kozak

12.04.2023r. 

Harmonogram II cyklu projektu "Zdrowo żyć i aktywnym być"


24.02.2023r.

W listopadzie i grudniu 2022 roku w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie odbyły się wykłady oraz warsztaty w ramach projektu “Uniwersytet otwarty - zdrowo żyć i aktywnym być”.

Projekt zorganizowany przez Uniwersyteckie Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Wydział Nauk o Zdrowiu spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników (48 osób), którzy aktywnie uczestniczyli w wykładach i zajęciach dotyczących zdrowego stylu życia, odżywiania, https://www.youtube.com/watch?v=hVaFnY11jaM

Zajęcia w ramach II cyklu projektu zaplanowano na soboty 2023 roku: 22 kwietnia, 20 maja, 3 czerwca, 17 czerwca.

Zostało kilka ostatnich miejsc – zapraszamy do kontaktu z UCKU – mail: ucku@ujd.edu.pl lub tel. 343783120.

27.12.2022r. 

Przed budynkiem Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie przy ul. Zbierskiego 2/4 zostały ustawione stojaki wystawiennicze zewnętrzne, na których informujemy o projekcie dla seniorów "Zdrowo żyć i aktywnym być". 

19.12.2022r. 

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia zakończył się pierwszy cykl wykładów i warsztatów w ramach międzynarodowego projektu „Zdrowo żyć i aktywnym być”. Uczestnicy przedsięwzięcia spotkali się w murach naszej Uczelni w cztery soboty, aby wysłuchać wykładów i wziąć udział w zajęciach praktycznych dotyczących zdrowego stylu życia, odżywiania, kosmetologii skóry dojrzałej i aktywności sportowej. Zajęcia w ramach wydarzenia spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem.

Druga edycja zajęć rozpocznie się 22 kwietnia 2023 r. Rekrutacja trwa. Osoby zainteresowane zachęcamy do kontaktu z UCKU: tel. 34 3783120 lub e-mail: ucku@ujd.edu.pl

Zapraszamy!

02.11.2022r. 

Harmonogram I cyklu projektu "Zdrowo żyć i aktywnym być"

26.10.2022r. 

Uniwersyteckie Centrum Kształcenia Ustawicznego prowadzi rekrutację na bezpłatne wykłady i warsztaty z zakresu: pielęgnacji skóry dojrzałej, zdrowego stylu życia oraz pierwszej pomocy.

Rekrutacja rozpoczyna się 03.11.2022 r., decyduje kolejność zgłoszeń.

Zajęcia przeznaczone są dla grupy wiekowej 60+.

Pierwszy cykl projektu rozpoczyna się 12.11.2022r. Zajęcia w ramach pierwszego cyklu odbywają się w soboty: 12.11.2022 r., 26.11.2022r., 3.12.2022r.,17.12.2022r. w godz. od 9.00 do 14.00.

Szczegółowe informacje oraz zapisy udzielane są przez Uniwersyteckie Centrum Kształcenia Ustawicznego, ul. Zbierskiego 2/4, pok. 309, tel. 343783120.

Karta zgłoszeniowa znajduje się na stronie:

https://www.ujd.edu.pl/.../rekrutacja-na-zajecia-zdrowym...

Zdjęcia